Buff filmfestival 21-27 MARS 2020 – 040-30 25 05 info@buff.se

Schema BUFFplay.se

Schema BUFFplay.se

Välkommen till schemat för BUFFplay.se 13-19/3. Om inget annat anges är varje programpunkt tillgänglig i 24h efter visningsstart. Festivalpass kostar 99 kr och finns att köpa på BUFFplay.se. Mycket nöje!

Lördag 13/3

14:00

Tottori! – Sommaren vi blev superhjältar 

15:00

Bori – Dövfilmfestival Skåne, tillgänglig hela festivalen

Kortfilmspaket Dövfilmfestival Skåne: Hope, The Silent Child, Confession, This is ED!, Chasing Cotton clouds, Kismet Diner, Listen to me, Sign – tillgänglig hela festivalen

 

 

 16:00

Drag Kids  

18:00

The Peppercorns and the Secret of the Deep Sea  

20:00

Limecrime 

Söndag 14/3

10:00

Berättelser på kylskåpet – Kortfilmspaket – Blod på kylskåpet, Corona på kylskåpet, Konst på kylskåpet

12:00

Martin and the Magical Forest 

14:00

Apstjärnan 

Måndag 15/3

8:00

Martin and the Magical Forest 

Djur och natur! – Kortfilmspaket – A Tiny Tale, Fly, Ginkgo

NoJSe – Kortfilmspaket – Aquaphobia, Shower boys, I dare you, The Stick

The Black Mill 

English delight – Kortfilmspaket – DỌLÁPỌ̀ IS FINE, Run, Shergar

Limecrime 

Deutsche Filmjuwelen – Kortfilmspaket – GRRRL, To Anna 

10:00

Alltid Amber 

En trygg barndom – Kortfilmspaket – Flyttfåglar, Umberellas

När allt förändras – Kortfilmspaket – Smoky Mountain, Being Someone else, Bits

Snacka om äventyr! – Kortfilmspaket – Spyflugan Astrid, Det stora överflödet, Marmalade

My Name is Baghdad 

Land of Glory 

Calamity 

12:00

Kärlekstrubbel – Kortfilmspaket – A Night, Litegrann, Nu eller Aldrig

Killar & tjejer – Kortfilmspaket – Cindy, Girls Shouldn’t Walk Alone at Night, The Flies

Förändra världen – Kortfilmspaket – The End, the Beginning, Da Yie

County Lines

En kärlekshistoria 

Tisdag 16/3

8:00

Fantasi och verklighet – Kortfilmspaket – #lockdocs, GirlsBoysMix, Watersprite

Loranga, Masarin och Dartanjang 

Drag Kids 

Schoolgirls 

Romance, X and Y 

Tillsammans – Kortfilmspaket – A Boy in a Window, Desert Dogs, The Birds Fly Together

Lust & relationer – Kortfilmspaket – Wild Seasons, Nattåget

 10:00

Mezquite’s Heart  

The Glory of Terrible Eliz  

Josep 

Onsdag 17/3

8:00

Vanille 

En trygg barndom – Kortfilmspaket – Flyttfåglar, Umberellas

The Peppercorns and the Secret of the Deep Sea 

När allt förändras – Kortfilmspaket – Smoky Mountain, Being Someone else, Bits

Into Dad’s Woods 

Kärlekstrubbel – Kortfilmspaket – A Night, Litegrann, Nu eller Aldrig

Killar & tjejer – Kortfilmspaket – Cindy, Girls Shouldn’t Walk Alone at Night, The Flies

10:00

The Fantastic Journey of Margot & Marguerite 

Loranga, Masarin och Dartanjang

Perles françaises 2 – Kortfilmspaket – Colza, Intermission, Number 10

Spaceboy 

Tottori! – Sommaren vi blev superhjältar 

Snacka om äventyr! – Kortfilmspaket – Spyflugan Astrid, Det stora överflödet, Marmalade

Calamity 

12:00

Deutsche Filmjuwelen – Kortfilmspaket – GRRRL, To Anna 

Needle Park Baby 

Daniel ’16 

Padrenostro 

Torsdag 18/3

8:00

Djur och natur! – Kortfilmspaket – A Tiny Tale, Fly, Ginkgo

Mezquite’s Heart  

The Glory of Terrible Eliz 

Mum, Mum, Mum  

All Foreigners Keep  Their Curtains Closed 

Förändra världen – Kortfilmspaket – The End, the Beginning, Da Yie

Perles françaises 1 – Kortfilmspaket – Cameramen, Whales Don’t Swim 

10:00

Born a King 

En bättre morgondag – Kortfilmspaket –  Everything ALL AT ONCE, Reflection, Refuge, Rocky 

 

Fredag 19/3

8:00

En trygg barndom – Kortfilmspaket – Flyttfåglar, Umberellas

Fantasi och verklighet – Kortfilmspaket – #lockdocs, GirlsBoysMix, Watersprite

The Fantastic Journey of Margot & Marguerite  

Needle Park Baby 

Daniel ’16 

Land of Glory 

Perles françaises 2  – Kortfilmspaket – Colza, Intermission, Number 10