I måndags presenterade regeringen sin filmpolitiska proposition. Bland förslagen finns en kraftig nedskärning av de filmpolitiska målen – från sju till tre. Det mål som särskilt betonar barn och ungas möte med filmkonsten föreslås försvinna helt. Det är ett misstag som riskerar att stänga ute en hel generation från den gemensamma filmupplevelsen.

Målet om barn och unga behövs

Det är av stor vikt att det finns ett mål som särskilt betonar betydelsen av att barn och unga får möta ett varierat filmutbud, uppleva film på biograf och få redskap att tolka, analysera och samtala om vad de har sett.

Detta mål togs bort redan i filmutredningen, med argumentet att barn och unga redan nämns i de övergripande kulturpolitiska målen. Problemet med denna argumentation är att de kulturpolitiska målen är generella och tar inget särskilt ansvar för barn och ungas möte med just filmkonsten. 

I de kulturpolitiska målen nämns även andra områden som har fått vara kvar i propositionen – filmarvet ska bevaras och film ska visas i hela landet. Utmärkta punkter, men lika självklart borde det vara att barns rätt att möta filmkonsten lyfts fram och betonas. 

Att det just är målet som rör barn och unga som föreslås försvinna kan vi inte tolka på annat sätt än att gruppen nedprioriteras. Det är anmärkningsvärt: barnkonventionen är svensk lag sedan 2020, och det är minst lika angeläget nu som tidigare att barn och unga får se, diskutera och skapa film. De är framtidens biobesökare – men också framtidens filmskapare. Ett demokratiskt samhälle tjänar på medborgare som är öppna för olika uttryck och kan ta till sig konstnärliga verk. Filmen inspirerar till nya tankesätt och hjälper oss förstå oss själva och världen.

Filmpolitiken borde självklart innehålla ett mål som främjar barn och ungdomars möjlighet att ta del av en mångfald av filmupplevelser, och som skapar förutsättningar för samtal och fördjupning inom filmens område.

Lika oroväckande är att följande mål också tagits bort. Det är en minst sagt tråkig signal. 

  • Jämställdhetsmålet (att kvinnor och män ska ha samma möjligheter att skapa, gestalta och nå ut med film).
  • Mångfaldsmålet (att filmens gestaltning och berättande ska spegla hela samhällets erfarenheter och levnadsförhållanden).
  • Det tidigare målet om att Svensk film ska hålla hög kvalitet har också strukits som ett eget, fristående mål, även om hög kvalitet omnämns i de nya målen.

Vårt krav till regeringen

Vi uppmanar regeringen att tänka om innan propositionen klubbas: behåll målet om barn och ungas möte med filmkonsten, och komplettera det med konkreta reformer för skolbio och filmkulturell verksamhet i hela landet. BUFF ser fram emot att samarbeta med fler aktörer – inom branschen, skolan och politiken – för att säkra att också framtidens generation får möta filmkonsten på riktigt.